За защитата в открито заседание на въззивна инстанция
- Categories Публикации
За защитата в открито заседание на въззивна инстанция.
Много практици пренебрегват значението на откритото заседание.
Разчитат предимно на изложените си в писмен вид аргументи. В много от случаите обаче, именно действията ни в откритото заседание могат да бъдат решаващи за изхода на делото. Функциите на откритото заседание във въззивната инстанция са очертани отчасти в чл. 267 и 268 ГПК и в значителна степен предопределят задачите на защитата в нейния заключителен стадий. На пръв поглед той е силно опростен след свършване на всички предхождащи подготвителни действия на съда и страните. Позициите на страните са изяснени, конфликтните точки – също. Трябва да се съберат допуснатите доказателства, ако има такива, и евентуално да се изготвят писмени бележки.
Но има няколко важни акцента, които следва да се имат предвид при явяване пред въззивния съд.
Първо, откритото заседание не е първо по делото, но същевременно е единствено по доказателствата и по същество дори, когато се отсрочва разглеждане на делото поради нередовна процедура. След него идва решението на съда, когато се налага събиране на доказателства. Това предизвиква необходимост от високо ниво на организираност и точност на защитата за постигане на набелязаните цели. Същите качества се изискват поради особеностите по приложение на чл. 266, ал. 3 ГПК във връзка с дадените указания от ВКС с т. 2 и 3 на Тълкувателно решение № 1/2013 г. на ОСГКТК, които предполагат адвокатът в това заседание да прояви максимална бдителност по допускане на доказателствата. Второ, поради значителната пауза във времето между обжалването и разглеждането на делото в тази инстанция, в защитата настъпва известна демобилизация заедно с избледняване и дори заличаване на спомена за важни детайли на спора. Това създава опасност за неблагополучен развой за двете страни в еднаква степен. Трето, при същия времеви антракт откритото заседание идва „внезапно” и адвокатът изпада в цайтнот да подготви качествено разпита на свидетелите, вербалната защита, както и да изтъкне пред съда синтезирано най-важните, определящите възражения и аргументи в подкрепа на защитаваната позиция. Впечатлението в съда от такова синтезирано поднасяне на съществените проблеми на спора е трайно, независимо от това, колко подробно е било проучено делото.
Съдът разглежда много дела по едно и също време.
Особености в поведението на защитата поставя хипотезата на чл. 267, ал. 1, изр. 2 ГПК, когато съдът оставя за разглеждане в открито заседание въпроса за допускане на доказателствените искания. Това налага подробно запознаване както с определението на съда в подготвителното заседание, така и с делото, за да се изтъкнат допълнителна детайли или аргументи за необходимостта от допускане на поисканите доказателства и да се даде незабавен отговор на поставени въпроси от съда. Четвърто, адвокатите следва да преценят конкретно, в кои случаи да направят защитна реч или да изготвят писмени бележки. Такава диференцираност на подхода и поведението им налагат единствено събраните допълнително доказателства и факти. Преповтарянето на писмените изложения на жалбата и отговора във въззивна писмена защита е пресътворяване на сътвореното и води до раздразнение и досада. Началото и финалът на защитата във всяка инстанция трябва да бъдат силни. Прагматичното общо заключение за стратегията на защитата при въззивната инстанция е, че тя трябва да се концентрира и да се насочи към обсъждане на оплакванията и проблемите на спора, посочени в жалбата, защото въззивната инстанция е втора по същество, но ех officio се занимава само с нищожните решения, а с недопустимите и неправилните решения – доколкото е сезирана (чл. 269 ГПК). Така както няма защита по принцип, така няма и „защита по същество” във втората инстанция. Съществото на спора е в рамките на жалбите и състезанието на страните. Източник: Розоф, Ф., „Адвокатската защита по граждански дела”