
Седемте качества, които всеки добър адвокат трябва да притежава
- Категории Публикации
7 качества, които всеки добър адвокат трябва да притежава
Искате да бъдете добър адвокат?
Нека избрим седем от най-важните качества, които биха Ви помогнали за по-висока ефективност в практиката:
1. Добри комуникационни умения.
От изключително значение е всеки добър адвокат да бъде добър оратор и слушател. Тези умения играят важна роля, както в съдебната зала, така и в комуникацията с клиенти и колеги.
2. Преценка
Умението да се прави логично, разумно и качествено умозаключение от оскъдна и непълна информация. Всеки адвокат трябва да може да преценява не само информацията, която използва и е предоставена от клиента му, но и информацията, която използва неговият опонент – да открие пропуските и слабостите на насрещната защита.
3. Добрият адвокат притежава аналитични умения
Всеки адвокат в практиката си всекидневно се сблъсква с изключително голям обем от информация, поради което е важно да развие умението си да анализира най-важните аспекти, въз основа на които да прави обосновани правни изводи.
4. Бързо и ефективно проучване
Подобно на аналитичните умения, способността да проучва бързо и ефективно, позволява на адвоката да има по-ясна представа за своите клиенти, техните нужди и каква правна стратегия да приложи.
5. Умение за работа с хора
Правото не е абстрактна наука, а отражение на истинския живот. Независимо дали се е справял добре в академичните среди, в крайна сметка на всеки юрист му се налага да работи с и от името на хора и решенията, които взима, влияят пряко живота на неговите клиенти.
Един добър юрист умее да разбира хората и нуждите им по-добре от тях самите и точно това умение помага да се предвидят действията на участниците в процеса.
6. Постоянство
„Постоянството не е маратон, то е множество къси състезания едно след друго“. Дори процесът на учене изисква огромно постоянство и трудоемкост – и всичко това даже преди да сте започнали практика! Обичайно един адвокат преминава семестриално обучение, държавни изпити, изпит за правоспособност и едва тогава – изпит за адвокат. Изграденото по този път постоянство следва да се прилага и в работата над всяко дело – адвокатът следва системно да гради защитата си, да си припомня забравени факти и важни детайли, свързани с конкретния спор, предвид продължителността на делото, както и да комуникира надлежно с клиента си.
7. Креативност
Най-добрите адвокати в световен мащаб не показват своя гении само с последователност и аналитичност, те също така се отличават с изключително развита креативна мисъл по отношение на своята работа. Най-доброто разрешение не винаги е очевидното и за да може да надвие своите опоненти, на адвоката често му се налага да мисли извън стандартните юридически способи.