Разсейва ли ви музиката или ви концентрира по време на учене
- Categories Публикации
Разсейва ли ви музиката или ви концентрира по време на учене?
Ако сте от онези хора, които не могат да правят нищо без да слушат музика, то може би първо избирате плейлист, преди да седнете да учите. От друга страна има и хора, които предпочитат пълната тишина, за да се съсредоточат и дори любимите мелодии или фоновия шум ги разсейва.
Слушането на музика по време на учене е строго индивидуално. Трябва да знаете как функционира вашият ум, а ако изберете музикален съпровод, то да подберете музика, която ще е най-хармоничка с текущото ви състояние.
Широко прокламиран е митът, че слушането на конкретен композитор по време на учене може да развие интелектуалните ви сили и да увеличи възможностите на ума ви за поглъщане на информация, т.нар „Ефект Моцарт”. Според други проучвания слушането на класическа музика подсилва мозъчната дейност и подпомага усвояването на информация. Може би до вас е попадала информация колко важна е честотата, на която слушаме музика, а честотара от 8 Hz следва да синхронизира мисловните вълни от двете полукълба на мозъка, а това да допринесе за по-добра концентрация. Считаме, че най-ефективната музика за учене варира в зависимост от човека. Пример, ако не харесвате класическа музика, няма да откриете ползите от слушане на класическа музика и следва да изберете музика, която ви кореспондира. От друга страна, ако харесвате тишината, но насила се опитвате да подобрите резултатите си по време на учене, чрез слушане на музика, то това би имало обратен ефект за вас.
Много студенти са убедени, че техните слушалки са основен инструмент за учене и концентриране, т.к. изолират околните шумове и създават атмосфера, в която могат да усвояват информация. Според нас дори и да не сме меломани може да се възползвате от няколко трика, които да вкарат ума ви в режим учене:
- Слушане на любима песен/музика преди започване с дневните учебни цели. Ефектът може да варира от това да ви разсъни, до това да ви мотивира за справяне с материала.
- Ако обичате да слушате музика по време на учене, то най-често избираните плейлисти от студенти са инстументалните и тези с по-малко вокали. Стилове като chill out, джаз, боса нова, соул и deep house, могат да ви държат концентрирани, без да ви се доспива.
- Ако не обичате да слушате музика по време на учене, то запазете музиката за учебни почивки и след края на учебния ден. Така умът ви може се да разтовари и да получи време, в което да прехвърли наученото от кратковременната в дълговременната памет.
Предпочитате ли пълна тишина или любимите ви мелодии ви помагат да се концентрирате по-бързо? Коя според вас е най-добрата музика за учене? Споделете вашите собствени музикални предпочитания по време на активна подготовка за изпит.