ЛексАрт връчи две награди за отлично представяне в стажантска програма “Фулбрайт” при СРС
- Дата юли 3, 2022
ЛексАрт връчи две награди за отлично представяне
в стажантска програма "Фулбрайт" при СРС
И през тази година ЛексАрт връчи награда на двама от изявилите се участници в програмата Fulbright, а именно безплатно обучeние организирано от дружеството, онлайн или присъствено.
Тази година наградените участници привлякоха нашето внимание и чрез есе на тема: „Ролята и значението на съдийската деятелност в изграждането и функционирането на правната система.“ Споделяме с вас есетата на наградените участници Делян Джуров и Жаклин Генчева.
РОЛЯТА И ЗНАЧЕНИЕТО НА СЪДИЙСКАТА ДЕЯТЕЛНОСТ В ИЗГРАЖДАНЕТО И ФУНКЦИОНИРАНЕТО НА ПРАВНАТА СИСТЕМА
I. Съдийската деятелност изразява самата същност на дейността на съдията в качеството му на решаващ орган на съда, осъществяващ правораздаването. Именно той е натоварен от Конституцията и законите да извършва основополагащата за държавата функция по разглеждане и разрешаване на правни спорове със силата на пресъдено нещо. Вън от тази основна деятелност стоят въпросите на съдебното управление и в частност ръководството на съдебните служби, бързината и поредността на разглеждане на делата и т.н., тъй като те не отразяват основните характеристики на правосъдната дейност[1].
[1] Така Сталев, Ж., Мингова, А., Стамболиев, О., Попова, В., Иванова, Р. Българско гражданско процесуално право. Десето издание. Сиела, 2020, с. 108.
Делян Джуров
РОЛЯТА И ЗНАЧЕНИЕТО НА СЪДИЙСКАТА ДЕЯТЕЛНОСТ В ИЗГРАЖДАНЕТО И ФУНКЦИОНИРАНЕТО НА ПРАВНАТА СИСТЕМА.
Нека започна малко по-отдалеч преди да потъна в дебрите на така зададената тема. А именно що е то правна система? Правната система най-общо следва да се разбира като връзката между правото или нормосъздаването и институциите, натоварени с правоприлагането. Но правната система не бива да се разглежда изолирано, а като част от социалната система, тъй като върху правната система на всяка държава оказват влияние различни фактори като културно развитие, политика, историческо развитие, наука и др.
Жаклин Живкова Генчева
Следващ пост